Millal sa viimati mõnda asukohapõhist mobiiliäppi kasutasid? Võimalik, et kõvasti rohkem hiljuti, kui esialgu tundub, sest GPS-põhisus on väga paljudest populaarsetest mobiiliaplikatsioonidest läbi jooksnud. Need äpid on muutunud meeletult populaarseteks, kuna enda paigutamine aega ja ruumi on enamjaolt väga kasulik, kuid nii mõnigi kord ka lihtsalt lõbus.

Üks enim levinud asukohaäppe on Google Maps ja sellesarnased teenused. Neid kasutab suur hulk inimesi nii jalgsi kui autoga navigeerimiseks. Samuti on tihti võimalik sealt saada ka informatsiooni ühistranspordi kellaaegade kohta. Rõhutatult tihti, mitte alati, sest see ei tööta sugugi kõikides maailma linnades, kuna igal pool pole ühistranspordi ajaplaane Google’i rakendusse sünkrooni pandud. Autojuhtide seas on viimasel ajal populaarsemaks muutunud Waze, mille puhul võib täheldada Google Mapsist otsest inspiratsiooni saamist, ent seejäärel kõvasti rohkem autojuhtimise seisukohast täiustamist.

Asukohapõhiste märgete tegemist on oma äppidesse kaasanud nii Facebook kui Instagram. Facebooki postituste puhul saab lisada enda asukohta, Instagramis saab töödeldud pildile lisada samuti asukoha, misjärel saab isegi vaadata oma erinevaid Instapostitusi suuremalt kaardilt. Märgitud pilte ja postitusi saab otsida asukohapõhiselt. See tähendab, et kui keegi on huvitatud Tai restorani nimega Tsong-Tsing minemisest, siis saavad potentsiaalsed kliendid näha, milline on interjöör ja toidud “päris” inimeste silme läbi, mitte reklaamiks mõeldud klantspiltide kaudu.

Samuti on asukohapõhiste netiteenuste kultuuri kaudu sööbinud meie kõigi ajudesse “sisse registreerumine” ehk check-in. Sellise teenuse kaudu sai eriti kuulsaks FourSquare, mis on tänaseks küll oma lühiajalise hiilguse minetanud. Siiski pakub check-in’ide tegemist Facebook ja nii mõnedki teised menukad sotsiaalvõrgustikud. Taoliste teenuste idee on lihtne: kõik su sõbrad saavad koheselt teada, kus sa parasjagu oled. See võib olla mõni äge ööklubi, trendikas ökokohvik või hoopiski lennujaam, kust oled kohe minemas Türgi reisi pardale.

Otse loomulikult räägitakse asukohapõhiste äppide puhul aina rohkem nende turvalisusest. Seetõttu peaksid ka ise veenduma, et oled oma sätted sedamoodi pannud, et keegi ei saaks kurjasti su asukoha informatsiooni ära kasutada. Ära tee avalikuks selliseid postitusi, mille puhul võid karta, et keegi saaks selle avalikustamise kaudu sulle haiget teha.