Marja- ja puuviljasümbolid mänguautomaatides

Tarbeesemete ajalugu räägib palju ka ühiskonna ajaloost – see näitab, mis on olnud oluline meie eelkäijatele ning kus asume nüüd. Kasiinode mänguautomaadid on läbi käinud pika tee ning neid on muutnud mitte ainult tehnoloogia areng, vaid ka seadused ning inimeste loomingulisus, et neist seadustest mööda hiilida. Järgnev on lugu sellest, kuidas mänguautomaadid said enda tuntuimaks sümboliks marjad ning puuviljad, mille järgi neid tänapäeval tunneme.

Päris algus

Mänguautomaadid hakkasid end kasiinodes ja teistes meelelahutusasutustes ilmutama 19. sajandi viimasel kümnendil. Praeguste mänguautomaatide eelkäijaks loetakse pokkeriautomaati, milles pöörlesid viiel rullikul 50 kaarti. Raha ei makstud välja küll automaatselt ning raha peale ei mängitudki, kuid võidu eest võis endale baarist tasuta õlle saada.

Marjade ja puuviljadega automaadi kaugem esiisa on Charles Fey oma Liberty Bell‘i ehk Vabaduse kella nimelise mänguautomaadiga. Kuigi pole teada selle täpne leiutamisaasta, teatakse, et kasiinodes nähti sellist esimest korda 1895. aastal. Sellel automaadil oli esimesena automaatne väljamaksete mehhanism.

Automaat ei kasutanud enam kaarte, vaid selle asemel olid viis sümbolit – ärtu, ruutu, poti, hobuseraud ja kelluke, mis käisid ringi kolmel rattakesel. Suurim võit oli see, kui kõigil ratastel õnnestus saada kelluke, mille järgi mäng ka oma nime sai.

Reeglid on mõeldud selleks, et neid rikkuda

20. sajandi alguse Ameerika Ühendriike ümbritses kõlbelisuse ja karskuse oreool. 1919. aastal võeti vastu kuiv seadus, mille järgi keelati alkoholiga kauplemine, selle tootmine ning eksport ja import. Peagi selgus, et alkoholi tekitatud probleemidest nõnda lihtsalt lahti ei saanud, vaid vastupidi. Maffial ning ebaseadusliku alkoholi tootjatel pani see rattad eriti suure hooga käima.

Kuid mis on selle seos marjade ja puuviljadega? Lihtne – 1902. aastal keelati ka mänguautomaadid kasiinodes ja teistes meelalahutuspaikades ära. Kas nii saadi lahti ka Vabaduse kellast? Vastupidi! Vaatamata mänguautomaatide keelule, leiutas Herbert Mills Chicagost Liberty Bell‘i asemele Operator Bell‘i. See oli automaat marja- ja puuviljasümbolitega, mis paigutati ostukeskustesse, baaridesse, bowlingusaalidesse ja teistesse kohtadesse, kus rahvas koos käis. Kuigi raha oli asendatud närimiskummi ning maiustustega, ei vähendanud see automaadi populaarsust.

Vaatamata sellele, et mänguautomaadid on aina edasi arenenud – mehhaanilistelt elektroonilisteks ning sealt edasi juba virtuaalseteks – on marjad ning puuviljad jäänud tõestuseks selle kohta, et asjadest, mis inimestele meeldivad, ei ole võimalik keeldudega lahti saada.

https://www.optibet.ee/et/kampaaniad/kasiino/?p=741